×

FESTİVALLERİN EN ÖNDE BAYRAK TAŞIYANI FESTİVAL, 31. AKBANK CAZ FESTİVALİ ŞEHRE GERİ DÖNÜYOR

Yazı: Merve Evirgen

Caz festivallerindeki öncü duruşuyla olduğu kadar müzikal çeşitliliğiyle, sunduğu deneyimlerle ve en az üç farklı jenerasyona dokunan tarihiyle bütün festivallere hükmeden tek bir festival o. Şehrin en çok özleneni, yollarına güller döküleni 31. Akbank Caz Festivali, 1 Ekim’de Galataport İstanbul Paket Postanesi’nde Elif Çağlar ve Defjen Daf Ensemble konseriyle başlıyor. Şehrin yeniden caz hali, İstanbullularıyla buluşmaya çok hazır.

Otuz yılı aşkın bir süredir izleyicilerini hem İstanbul’da hem de son on yıldır Kampüste Caz projesiyle Anadolu üniversitelerinde iyi müzikle buluşturan Akbank Caz Festivali, klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik, hip-hop ve dünya müziğinin farklı projelerini içeren programıyla 1-10 Ekim tarihleri arasında şehre yeniden caz halini getirecek. Yeni keşifler yapmak isteyenler, klasik cazla yeniden tanışmak isteyenler, ilhamını caz evreninden alan üretimlerin büyülü dünyasına adım atmak isteyenler, veya yalnızca konsere, festivale açlığını gidermek isteyenler; herkes bu on günlük maratona kavuşmak için gün sayıyor.

Festivalde; Elif Çağlar Quartet feat. Defjen Daf Ensemble, Kamufle & Lara Di Lara, Ediz Hafızoğlu “Nazdrave” feat. Ceylan Ertem, Ramazan Sesler “Babadan Oğula Bir Gırnata Efsanesi” feat. Anıl Şallıel & Kaan Bıyıkoğlu, Cenk Erdoğan “OttoJazz” Ensemble, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions & Arto Tunçboyacıyan, Okay Temiz & Oriental Wind, Baki Duyarlar “JazzArk Project” feat. Şennur Dinleyen & Tolga Karaslan, Oğuz Büyükberber Trio feat. Derya Türkan & Apostolos Sideris, Mehmet Uluğ Gecesi: Selen Gülün “Kadınlar Matinesi” feat. Çağıl Kaya, Özge Fışkın ve Jülide Özçelik, Güç Başar Gülle “Synthetic Vision”, Deniz Taşar & JAmZZ Session, Kaan Çelen ‘Na-Zi-Le’, Mousikē DJ Set, Da Poet & Barış Demirel, Flapper Swing Band sahne alacak.

Pozitif iş birliğiyle hayata geçirilen 31. Akbank Caz Festivali şehirde Babylon, Zorlu PSM, The Badau, Nardis Jazz Club, Bova, Galataport İstanbul Paket Postanesi̇, Müze Gazhane ve Swissotel Sultan Park’a yayılacak. Cazlı Brunch, Bizim Tepe’de Flapper Swing Band performansı ile hayat bulacak, callinghouse olarak biz ise festivalin dinamik sahnesine ev sahipliği yapacağız.

Ayrıca Contemporary İstanbul kapsamında Tersane İstanbul’da 31. Akbank Caz Festivali sahnesi yer alacak. Standards & İpek Dinç, Ferit Odman Quintet, Ece Göksu Quartet ve Yunus Belgin Quartet; Contemporary İstanbul izleyicilerine güncel sanatın yanında iyi müzik servis edecekler.

Festivalin bir diğer projesi ise “Şehrin Caz Hali’nde Dans Hep Var”. Bu motto ile çağdaş dans ve caz bir araya geldi ve Galataport İstanbul Paket Postanesi, Müze Gazhane, Swissotel Sultan Park, Tersane İstanbul’da dansçılar, ilgili mekânda performansları olacak müzisyenlerin parçaları eşliğinde dans performansları gerçekleştirdiler. Proje kapsamında Chiara Giorda, Can Gökdoğan, Bengi Yörük ve Gizem Bilgen’in solo dans performansları Akbank Sanat YouTube kanalında izlenebilir.

31. Akbank Caz Festivali’nin şehre yeniden caz halini tanımlarken şehri daha da güzelleştirecek bir diğer sürprizi ise sonbaharın habercisi kuşların hareketlerinden ilhamla Alp Ersönmez, İlhan Erşahin ve Volkan Öktem’in hazırladığı ve çaldığı besteler. Festival afişlerindeki QR Kodlar aracılığıyla siz de İstanbul’un kuşlarıyla caza kanat çırpmaya davetlisiniz.

Eğer siz de bizler gibi konsere gitmeden önce ders çalışır gibi albümleri baştan sona tekrar dinleyip şarkı sözlerini ezberlemeye ve sanatçılara dair trivia bilgileri öğrenmeye meraklı olanlardansanız, festivale hazırlanırken festival sanatçılarını hem müzikal hem kişisel olarak daha yakından tanımak için festivalin Spotify’daki çalma listesi ve blog’unu keşfetmenizi şiddetle öneririz.

Festivalin dinamik sahnesi, buluşma noktası callinghouse’da kanat çırparken sizleri de yanımızda görmeyi umuyoruz!

İyi müziğin bizi bir araya getirdiği festivallerin sayısının, konserlerde buluşacağımız günlerin artması dileğiyle!

31. Akbank Caz Festivali detaylı program içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Nº3 Adaptasyon Sayısını Okumaya Devam Et