TEKNOLOJİ İLE SANATIN AHENGİ SÓNAR ISTANBUL

 

Müzikal bir laboratuvar: Sónar Istanbul

Sónar Istanbul, Zorlu PSM’nin her köşesine yayılan programıyla 28 Nisan’da kapılarını açıyor. 40’tan fazla DJ ve prodüktörü ağırlayacak festivalin İstanbul ayağı, ilk kez tam 3 gün sürecek. Adeta bir laboratuvarı andıran Sónar Istanbul’da elektronik müziğin derinliklerine inmekle kalmayacak disiplinler arası etkileşime de şahit olurken sahnelerin kodlama ve teknoloji ile birer oyun alanına döndüğünü de göreceğiz. Bu sene 7’nci nüshası gerçekleşecek olan Sónar Istanbul’un sahnesinde kaçırmamanız gereken performanslar karşınızda. 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sónar Istanbul (@sonaristanbul)

 

Cuma: Menüde Dans Var

Sónar Istanbul’un ilk günü 28 Nisan’da, SónarClub by %100 Music sahnesi saat 20.00’da Max Cooper’ın 3D AV performansıyla açılıyor. Cooper, bu özel performansında sahneyi adeta bir tuval olarak kullanıyor. Cooper, son yıllarda elektronik müzik, görsel sanatlar, teknoloji ve bilim arasındaki kesişimi sorgularken ilerleten az sayıdaki sanatçıdan biri. Cooper, sürükleyici ışık enstalasyonları, psikoakustik ve 3D etkisini veren bir perdenin arkasında çaldığı elektronik müziği ile dinleyicisine eşine az rastlanır bir deneyim sunuyor. Hemen ardından, aynı sahnede 90’larda Detroit teknonun inşa edilmesini sağlayan bir efsane, Richie Hawtin setin başında olacak. 

 

“Bu sene beni açık ara heyecanlandıran isim Richie Hawtin. Hem elektronik müziğe başlamamda hem de görsel- işitsel şovları ve yaşattığı deneyim ile çok büyük bir ilham kaynağı oldu bana. Uzun bir süreden sonra bunu tekrar deneyimleyeceğim için çok heyecanlıyım.”

TAYCAN
Müzik Prodüktörü
Ses Tasarımcısı

 

Ana sahnenin kapanışı ise VTSS tarafından gerçekleşecek. VTSS, Boiler Room partilerinin baş aktrislerinden biri ve modern elektronik müziğin yüzlerinden. Rave ve 80’ler synth pop’una selam çakan setleri ise dans pistinde yerinde durulmaz bir hal almamızı sağlıyor.

 

SónarLab by Cupra sahnesi ise keşif yapmanızı sağlıyor. İngiliz kulüp kültürünün yükselen yıldızı TSHA, kökleri Peru’nun egzotik ritimlerini yaşadığı Berlin teknosuyla harmanlayan Sofia Kourtesis, Astra Club çatısı altında çalacak olan ve dünyaca ünlü partilerde yer alan karanlık ama bir o kadar da canlı setlerin ikilisi Carlita ile DJ Tennis var.

 

SónarVillage by Maybelline’nde İstanbul elektronik müzik sahnesinin gizli karakterleri Evrim de Evrim B2B Procombo var. 

 

SónarHall’de ise İngiliz Clark’ın canlı performansına tanıklık edeceğiz. Thom Yorke, son dönemde çok beğendiği DJ’in yeni çıkacak albümü “Sus Dog”un prodüktörlüğünü üstlendi. Bu albümden parçalar da çalacağına emin olabilirsiniz.

 

SónarScreen by Converse alanı ise müzik ile görsel deneyim sunan müzisyen ve medya sanatçılarının işlerine yer verecek. Introversion by Karakter & Motus Lumina projesi ile başlayacak olan bu özgün sahne MTMRPHSS by Carbone Black & DI’ın işleriyle son bulacak.

 

“Festival içinde A/V performanslar benim en sevdiklerim. Yeni üretimler yapmayı planladığım bir alan o yüzden çok heyecanlandırıyor. İşlerini sevdiğim Granul ve Yasin Arıbuğa’nın performanslarını merak ediyorum. Kaçırmak istemediğim iki de workshop var. Biri Berke Baramuk ile “Music Creation through Live Coding with SonicPi” atölyesi, diğeri ise Uzak ile “Creating Audio-Reactive Visuals with Touchdesigner”.

SİMAY BAHÇIVAN
İllüstratör

 

 

Cumartesi: Kariyerinin Zirvesindekiler

Cumartesi günü, SónarClub by %100 Music sahnesinin en büyük isimlerinden biri sadece elektronik müzik festivalleri değil, Glastonbury gibi festivallerin de yıldızı BICEP. Live set ile gelecek olan ikili, çağdaş elektronik müzik sahnesinin yeni hip yıldızları. Şu an kariyerlerinin en üst noktalarındalar ve setlerine canlı canlı şahit olmaksa tamamen bizim şansımız.

 

“Bicep’i heyecanla bekliyorum. Glastonbury performanslarındaki görsel şova hayran kalmıştım. Karakter ve Motus’un da setlerini daha önce izlemiştim ve çok beğenmiştim. Sónar Istanbul’a özel hazırlıklarını görmek için sabırsızlanıyorum.”

SEDA ERCİYES
Müzisyen

 

ANNA, geçtiğimiz yıl Tomorrowland’de en çok izleyicinin yer aldığı performansa imza attı. Son yılların en güçlü kadın DJ’lerinden biri olarak gösteriliyor. Brezilyalı DJ’in saat 23.00’te başlayacak setinde teknonun sınırlarının nasıl esnek olduğunu dinleyeceğiz. 

 

SónarHall’de ise Sónar+D Istanbul kapsamında 21.15’te Synspecies var. Elías Merino ve Tadej Droljc tarafından oluşturulan görsel ve işitsel projede kodlarla yaratılan karanlık müzik dünyasına dalacağız. 

 

SónarLab by Cupra’nın ikinci gün ön plandaki ismi 21.30’da setin başında olacak olan or:la

 

“SónarHall bugüne kadar beni hep şaşırttı, beklenmedik anlarda müthiş performanslar izlemişliğim var geçmiş yıllarda. Bu defa SónarHall performanslarından Clark, Tupac Martir ve Lyra Pramuk Echoluminescence beklediklerim arasında. Ayrıca Sónar+D Istanbul programında yer alan “The State of The AI Art” paneli ve devamında Sofia Crespo ile gerçekleştireceğimiz sohbet için heyecanlıyım. Bu zihin açıklığına ihtiyacımız var!

GÜMRAH ŞENGÜN
Kreatif Direktör

 

 

Pazar: Tekno Günü

SónarClub by %100 Music sahnesinin pazar günkü açılışını glam rock, indie pop, punk ve elektronik müziği birleştiren fusion setleriyle dikkat çeken Goose yapıyor. Belçikalı 4’lü kalabalık bir kadro ile synth elektro bir performans sergileyecek.

 

Karizmatik David August ana sahnede 21.15’te DJ setiyle karşımızda olacak. Melankolik setinde melodik house ve elektronik müziği harmanlıyor. Dans ederken müzik ile içsel bir yolculuğa çıkmanızı da sağlıyor. 

 

Festivalin kapanışı 00.35’te başlayacak olan KAS:ST’ın performansı ile olacak. Ana sahnenin ruh haline uygun karanlık bir tekno set ile dans ettirecekler. 

 

SónarVillage by Maybelline sahnesinin açılışını ise Sine Büyüka’nın yeni solo projesi Sinemis İstanbul’da ilk kez sahnelenecek. Ney seslerini, katmanlı dokular ve synth’lerle buluşturan bir müzik ile karşılaşacağız. Aynı sahnede 20.00’de ise İpek İpekçioğlu, Almanya’nın “gurbet DJ seti”ni şehre getirecek.

 

Yapay Zeka da Müziğin İçinde

Sónar+D Istanbul ise takipçisine ilham verici bir program sunuyor. 28 ve 29 Nisan’da gerçekleştirilecek Sónar+D Istanbul, yapay zeka ve teknolojinin insan üzerindeki etkileri ile blockchain teknolojileri odağında gezinecek. Her iki temayı odağına alan paneller, masterclass’lar, VR enstalasyonları ve müzikle teknolojinin birleştiği canlı performanslar Sónar+D Istanbul’da ücretsiz katılımla yer alacak.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sónar Istanbul (@sonaristanbul)

 

Festivalin detaylı programına www.sonaristanbul.com adresinden ulaşılabilir; www.zorlupsm.com üzerinden atölye ve söyleşilere ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

#komünitecalling Sayısını Okumaya Devam Et