ADAPTASYON UZAMI

Görsel: Barış Çavuşoğlu

Yazı: Burcu Bilgiç | 5 Nisan 2021

Katman katman adapte oluyorduk. Mücadeleyle, teslim olmuşlukla ve büyülenerek adapte oluyorduk. Adapte olurken kendi becerilerimizden gözümüz kamaşıyordu, gözümüzü kaçırıyorduk. Kimse kolay olduğunu söyleyemezdi ve biz de kolay olmasını istemiyorduk. Adaptasyonun kendine özgü bir uzamı mı vardı? Alıştığımızdan daha uzun, daha kavisli, daha akışkan olduğumuz bir uzam mıydı? Bedenimizin ve zihnimizin plastisitesi mi artıyordu? Beyin kimyamızda bir değişiklik olduğuna yemin edebiliriz. Bilişin kodlarıyla oynamakta maharetliyiz.

2021’de çıkacak ilk sayının temasını belirlemek -şaşırtıcı bir şekilde- oldukça az zamanımızı aldı. “Adaptasyon”un yaşantımızı ve ruh halimizi araştırmak için uygun bir kavram olacağına hızla karar verdik.

Üzerinde hareket ettiğimiz zeminlerin öklid uzayının kuralları dışına çıktığı, bazılarının faz değişikliğine uğrayarak maddenin türlü hallerine geçtiği ve neredeyse hepsinin kod parçalarına dönüştüğü bir zamanda; sayının görsel dilini belirleyecek kapak hikayesinin de fiziksel, kimyasal ve dijital katmanları içermesi gerekiyordu. 

Adaptasyon sayısının kapak hikayesi için, bu katmanları tek bir görsel dünyanın içinde hikayeleştirilebilecek bir sanatçıyla, Barış Çavuşoğlu’yla çalıştığımız için mutluyuz. İnsanın adapte olma yeteneği ve insan odaklı bir sayı yapmak fikri üzerine Barış’la konuşmaya başladığımızda, “hayatta kalmaya mecbur ve yaşamayı arzulayan insan” karakterini elimizdeki dijital mekana nasıl sokacağımızın fikir alıştırmaları da başladı. Eti ve kemiği Barış’ın dünyasına sokmak için iPhone Lidar teknolojisini kullandık. Gerisi, 3.  boyuta dair olanla yüzeye dair olan, soyut olanla forma bürünen arasında bilinmez bir yerde vuku buldu. Biz de kendimizi adapte olmaya devam eder bulduk.

Tüm karakterler iPhone 12 Pro Max kullanılarak scan edilmiştir.

Krediler:

3D Animasyon Film, Ses Tasarımı ve 3D Tarama: Barış Çavuşoğlu

Kreatif konsept ve Prodüksiyon: calling

Kreatif ekip: Gümrah Şengün, Can Zeydan, Burcu Bilgiç, Selin Ünsel, Can Görkem

Modeller: Beril Kayar, Berk Güntürk, Nora Şenkal (castingkiller), Selin Seylan

Styling: İrem Apak

Nora Şenkal Tulum: Sudi Etuz

Berk Güntürk Pantolon, Gömlek ve Atlet: Store Desole

Beril Kayar Look: Rost Underwear

Selin Seylan Pantolon, Üst ve Çanta: SiedresSudi EtuzStore Desole

Saç: Mertcan Pekgüzel

Makyaj: Kübra Demir

VFX Animasyon: Benjamin Lemoine & Barış Çavuşoğlu

Sound Mix & Master: Ada Kanbo

Nº3 Adaptasyon Sayısını Okumaya Devam Et