SENENİN EN HUZURLU FESTİVALİ: BOZCAADA CAZ FESTİVALİ

Yazı: Heja Bozyel

İçimizdeki “oyuncu insan”ı yeniden hatırlamamızı söyleyen Bozcaada Caz Festivali, bizi adanın dar sokaklarına, soğuk sularına yedinci kez çağırıyor.

Bozcaada’yı böylesine popüler olmadan tanıyanlar için ada “huzur” demekti. Gün batımında ada rüzgârı ile Ayazma’da güneşi batırırken, soğuk denizinin verdiği canlılığı, ada şarabının ölümsüzlüğünü tüm ruhunuzda hissederdiniz. Son senelerdeki “Bodrumlaşma”sına, adaya “ayak bastı parası” alınması talebine yol açacak kalabalığına karşın, adaya ilk kez gidenler hâlâ bu hisleri duyar belki. Neresine giderseniz gidin denizin sesini size taşıyan rüzgârın azaldığı dar sokaklı Rum mahallesinde evlerden taan çiçekler, kapısı açık oturan ada halkı, her biri şarap uzmanı olan satıcılar ve tabii ki olağanüsü deniz mahsülleri bütün bir sene yaşadığınız tüm dertleri unutturur. Bozcaada’da bir kadeh rakı ya da bir kadeh şarap, ömrü uzatır. 

Adanın tüm bu güzelliklerine, “miskin” dememize alınmayacak halkına bambaşka bir güzellik katan ve de tam bağbozumu döneminde yani adanın daha da renkli, daha da coşkulu olduğu, ılık deniz arayanların kaçtığı mevsimde, Bozcaada Caz Festivali’nin müziği yayılır sokaklara. Bu sene 7. kez düzenlenen ve Paribu ana sponsorluğunda gerçekleşecek festivalin bu yılki teması “Oyun”. 

Festival, yedinci edisyonunda caz sahnesinin sevilen isimlerini ve yeni yeteneklerini ağırlarken BCF Keşif etkinlikleriyle içimizdeki “oyuncu insan”ı yeniden hatırlamamıza yardımcı olmayı amaçlıyor. Bozcaada Caz Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından 8-9-10 Eylül’de caz ritimlerini oyuncu bir yaklaşımla Bozcaada’ya taşıyacak.

MÜZİK 

Festivalin ilk gününde Kürtçe Anadolu halk ve dağ türkülerini katıksız bir blues ruhuyla sahneye taşıyan Meral Polat Trio’nun içten, hüzünlü ve her şeye rağmen umutlu müziğiyle başlayıp, Türkiye’de caz davulunun öncülerinden Ferit Odman’ın “Autumn In New York” ve “Nommo” albümlerindeki beşli aranjmanlarına yer vereceği konserle, hard-bop dünyasının derinlerine doğru yola devam edeceksiniz. “Var olmayan bir adanın hikâyelerinden” beslendiğini söyleyerek yola çıkan Islandman’in psikedelik gitar ve sonsuzluk hissiyatlı ritimleriyle tüm dünyayla bağ kurduğunuzu hissederken, Nubya Garcia’nın melodileri ise Bozcaada’nın rüzgârında size eşlik edecek. 

Bozcaada Caz Festivali’nin ikinci gün sahnesinde ağırlayacağı isimlerden biri Lüksemburg’dan üç kişilik genç ve dev bir kadro: Dock in Absolute. Progresif caz ve neo cazı piyano, elektrik bas ve davulla benzersiz bir şekilde harmanlayan grubun etkileyici sahne performansına yakından tanık olurken, Volkan Öktem’in #7’siyle, sanatçının 30 yıllık müzik hayatı süresince deneyimlediği farklı müzikal tarzların izdüşümlerine tanık olacaksınız. Festivalde, canlı teknoya dair bildiğiniz her şeyi unutturacak Komfortrauschen ile katıksız bir tekno enerjiyle buluşurken, Güney Fransa’nın sakin ve güneşli ruhunu elektronik müzikle kusursuz bir şekilde buluşturan Kazy Lambist ise dans dolu bir gece vadediyor.

Festivalin kapanış gününde ise Bova Sahne’de doğan özel bir proje sizi bekliyor: Hissikablelvuku ile eskinin pastoral yaklaşımı ve günümüz endüstrisinin imkânlarını bir arada deneyimlerken, makamsal ezgiler ve doğaçlamalar, rock, caz, etnocaz, elektronik, tekno, afrobeat, noise gibi türler eşliğinde sahnede o an cereyan eden bir icraya tanık olacaksınız. Anadolu müziğine kendi dokunuşunu katan Bozcaada Ensemble ise yalnızca Bozcaada Caz Festivali’nde tanık olabileceğiniz bir performansa davet ediyor sizi. Sevilen trompetçi Avishai Cohen’in elektronika, ambient ve psikedelik dokunuşlarla kendine has bir sound yaratan grubu Big Vicious’ın ardından progresif teknodan elektronikaya, tribal ritimlerden acid house esintilere uzanan eklektik setleriyle tanınan yapımcı ve DJ Claptrap, namıdiğer Gaurav Narula, Berlin ruhunu Bozcaada’ya taşıyacak. Yaratıcı ve kendine has gitar çalma tarzıyla tanınan Avrupa’nın yükselen yıldızı Teis Semey de festival boyunca caz, punk ve elektronik doğaçlama türlerinin tam kesişiminde yer alan müziğiyle farklı sahnelerde dinleyicilerle buluşacak.

VE FAZLASI

Her yıl farklı bir tema etrafında geliştirilen ve disiplinlerarası etkinliklerden oluşan BCF Keşif programı, bu yıl “oyun”un tüm insanlık tarafından paylaşılan özünü keşfetmeye davet ediyor. Program, festivalin savunuculuk alanları olan toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm ve toplumsal kapsayıcılık üzerinde dururken kültür politikaları, adanın yerel ve kültürel tarihi, gastronomi, girişimcilik, sanat ve well-being dahil olmak üzere farklı ilgi alanlarına hitap eden kapsamlı bir etkinlik seçkisi sunuyor. “Oyun” temasına farklı disiplinler aracılığıyla bakmak üzere tasarlanan BCF Keşif programında oyun oynamanın doğasını keşfedeceğiniz, sınırların silikleştiği, içinizdeki oyuncu düşünce yapısını özgürce deneyimleyeceğiniz pek çok performans, atölye ve etkinlik sizi bekliyor.

Detaylı program ve biletler için: www.bozcaadacazfestivali.com

 

#komünitecalling Sayısını Okumaya Devam Et