ŞEHİRDE BEATS BY GIRLZ SESLERİ

Beats By Girlz Türkiye kendi müziğinin peşindeki, kendi hikayesini anlatmak isteyen genç kadınları destekleyen bir müzik ve teknoloji girişimidir” şeklinde tanımlıyor kendini bu rengarenk genç kadınlar topluluğu. Şehri çekilir kılan güzelliklerden biri, beklenmedik anlarda, yerlerde karşımıza çıkan etkinlikleri oldu iki senedir. Her Cuma Pera Müzesi’nde devam eden “Bir Arada” konserleri mesela. Türkiye’de henüz 2. seneleri olsa da, 2013 yılında New York merkezli bir girişim olarak başlayan ve ABD’nin birçok eyaletinin yanı sıra Danimarka, Lizbon, Londra, Berlin, Prag, Güney Afrika ve Paris gibi yerlerin de olduğu 30’un üzerinde bölgede faaliyet gösteren bir ağ Beats By Girlz. “Bu Festival Bizim” mottolu festivallerinin ikincisinde, oldukça yoğun ve ince düşünülmüş bir programla, Zuhal Olcay’dan Ruken Yılmaz’a uzanan bir line up’la Boğaz kıyılarına yayılıyorlar.

 

Festival kapılarını 1 Kasım Çarşamba günü Yedikule Gazhane’de gerçekleşecek şarkıcı, söz yazarı ve besteci Selin Sümbültepe ve güçlü yorumuyla Türkiye’de on yıllardır kadın müzisyenlere ilham veren ve adını duyunca bile heyecanlandığımız zarafet timsali Zuhal Olcay konserleriyle açacak. 4 Kasım Cumartesi günü son dönemin dikkat çeken genç müzisyenlerinden Bade Nosa, üç Yunan kadın müzisyen tarafından kurulan ve bu coğrafyanın müzikal zenginliğine, bu müziğin hassas ve karmaşık yapısına kulak veren Sinafi Trio ve ardından nostaljik Türkçe pop’un güçlü vokallerinden Eda Baba Müze Gazhane’de sahne alacak.  

5 Kasım Pazar günü festival dopdolu programıyla Müze Gazhane’de devam edecek. Alternatif müzik sahnesinin çokyönlü isimlerinden Özge Ürer’in performansının ardından Kürtçe geleneksel müziğine ait ezgileri kendine has üslubuyla yorumlayan Ruken Yılmaz sahne alacak. Geceyi caz, funk, R&B ve pop müzik yorumcusu, piyanist ve besteci Duygu Soylu’nun şarkılarıyla kapatacağız. 

 

10 GÜN KESİNTİSİZ MÜZİK

10 gün boyunca farklı günlere, saatlere ve mekanlara yayılacak olan ücretsiz konserler, festivalin birliktelik duygusunu da tüm şehirde hissedilir kılacak. Metrohan da festivalin sesinin yükseleceği noktalardan biri. Metrohan’da gerçekleşecek pop-up konserler kapsamında 6 Kasım Pazartesi günü Eda Sena Şenceylan nam-ı diğer Şenceylik ve 10 Kasım’da da dingin vokalleri ve özgün hikayeleriyle İdil Meşe sahne alacak. Pop-up konserlerin İstanbul Kitapçısı Kadıköy Şubesi’nde gerçekleşecek programı kapsamında ise Nergis Fırtına 6 Kasım Pazartesi, Sirel Tunay 10 Kasım Cuma günü bir konserle müzik severlerin karşısında olacak.

 8 Kasım Çarşamba günü Müze Gazhane’de güçlü vokalleri ve melodik ezgileriyle Dilhan Şeşen sahne alacak ve ardından geleneksel Anadolu müziğinin, saykedelyanın, surf rock’ın ve post-punk’ın zıtlıklarını fütürist yaklaşımıyla bir araya getiren Gaye Su Akyol’un performansıyla gece sonlanacak.

 9 Kasım Perşembe günü ise Cemal Reşit Rey Konser Salonu çok özel bir konsere ev sahipliği yapacak: Türkiye müzik sahnesinin önemli sanatçılarından Feryal Öney ve Jülide Özçelik’in büyülü sesleri Beats By Girlz Türkiye’nin bir sanatçı gelişim projesi olan Benim Şehrim Benim Sesim orkestrasına eşlik edecek. 

Festivalin tam programına ulaşmak ve kayıt yapmak için:  Beatsbygirlzturkey.com

 

 

Beats By Girlz hakkında meraklısına kısa bilgi: 

Beats By Girlz Türkiye, topluluğunu güçlendirmek amacıyla dijital müzik programları, müzik teorisi, şarkı sözü yazımı gibi birçok farklı alanda müzik ve teknoloji odaklı eğitim projeleri düzenler, yaratıcı endüstrilerde cinsiyet eşitliği için farkındalığı artıracak içerikler geliştirir. Dünyada eş zamanlı olarak geliştirilen bu müzik eğitimi müfredatı dünyanın önde gelen müzik konservatuarlarından olan biri Berklee College of Music eğitmenlerinin desteğiyle oluşturulmuştur. Müzik üretiminin demokratikleşmesi ve erişilebilir olması için sistem düşüncesi yaklaşımıyla farklı ölçeklerde çözüm modelleri geliştirir. Bu bağlamda müzik endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yaratıcı sektörlerdeki paydaşlarla ortak projeler geliştirir.

#komünitecalling Sayısını Okumaya Devam Et