#callingmagseries

Nº1
Şimdi ve Sonrası

Fotoğraf: Erdem Varol

Son zamanlarda içinde bulunduğumuz belirsizliğe kişisel ve toplumsal ölçekte bir düzen getirmeye çalışıyoruz. İnsan zihninin hem iç hem de dış dünyayı düzenleme ve yönetme dürtüsü aşikar. Bunun göstergelerinden biri de son zamanlarda sıkça duyduğumuz, hatta hızlıca eskittiğimiz “yeni normal” kavramı.

İş dünyasında ekonomik krizlerin ardından gelen yeni durumu tarif etmekte kullanılan bu söz öbeği, bugün pandemi sürecinde değişen ilişki ve yaşam örüntülerini, sosyal mesafelenmeyi, uzaktan çalışmayı, evden eğitimi ve benzeri değişimleri kapsayacak şekilde kullanılır oldu. Fakat bize göre böyle bir kavramı sahiplenmeden önce sorulması gereken, kökü derinlere inen sorular var. Bu soruların en önemlileri de “normal”in kendisine dair olanlar. Kelimenin kendisi, her şeyin olması gerektiği gibi olduğu yanılsaması yaratarak pasif bir kabullenişe sırtını dayıyor; oysa pandeminin etkileri bütün çarpık normallerin altını kalın ve fosforlu bir kalemle çizmekte.

Virüs sebebiyle kurulu düzenlerin dönüşmeye zorlandığı bir zamanda, insanın kendi türüyle ve yerküreyle ilişkisinin hiç de olması gerektiği gibi gitmediğini görmek bizi harekete geçmeye davet ediyor. Bilinmezlikle çevrelendiğimiz bir “şimdi”de, bir şeylerin normal olmadığını söylemek iyi bir başlangıç noktası gibi gözüküyor. Belki buradan yola çıkar ve bir şeylerin eskiden de hiç normal olmadığını haykırabiliriz ve işte o zaman “sonrası” için umut besleyebiliriz.

#callingmagseries’in ilk dijital sayısı için bu fikirlerle ve heyecanla yola çıkıyor, “Şimdi ve Sonrası” teması dahilinde topluma, ekolojiye, gündelik hayata, sanata, üretime dair fikri dönüşümlerin dünden bugüne ve bugünden yarına izini takip ediyoruz. Bu sayıda; Erdem Varol’un ilk sayıya özel çıktığı fotoğraf yolculuğu, Ozan Sezai Zeybek’in yeni hikayelere olan ihtiyacımızı hatırlatan metni, Elif Bereketli’nin hayvanları gerçekten anlamamızın mümkün olup olmadığına dair ortaya attığı soru ve Ecem Arslanay’ın günümüzün akışkan cinselliğiyle ilişkilendirdiği dijital mekanlar arasında geziniyoruz. İlerleyen günlerde online olarak paylaşacağımız “Normal Ne Ayol?” sergisi de bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Serginin hemen ardından yayınlayacağımız calling sohbet ve röportajlarla Eylül ayını bitirmeyi planlıyoruz.

Son dört ay içinde zihnimize birçok tohumun atıldığını fark ediyor ve bu tohumların şimdiden sonraya yeşillenerek bizi normallerin ötesine taşıyacağını ümit ediyoruz.

Nº1 Şimdi ve Sonrası Sayısını Okumaya Devam Et