EMİR BİTER, NÂM-I DİĞER DJ COMEBACK’E SORDUK

Röportaj: Mina Aslan

Fotoğraf: Can Görkem

Dane Gökova’da ağırladığımız müzisyenlerden Emir Biter’le ortağı olduğu Put Out Records için vizyonu, elektronik müzikle tanışması ve akabinde gelişen müzik aşkını konuştuk. Grubu Müjver ile ve DJ Comeback adı altında farklı prodüksiyonlara imza atan Emir, bize yaklaşmakta olan projelerine dair tüyolar da verdi. 

Emir selam, Seni Müjver’den tanıyoruz aslında, ama Müjver dışında da aktif ve üretken biri olduğunu biliyoruz. Müzik serüvenin nasıl başladı, bize biraz bahsedebilir misin?

Selamlar, ben her zaman müziğe karşı çok meraklıydım. Orta okulda gitar çalarak başladığımı söyleyebilirim ama asıl elektronik müziğe olan ilgim üniversiteye başladıktan sonra gelişti. Orada dinlediğim müzikler beni çok etkiledi ve müzik prodüksiyonuna başlamam için beni motive etti. Kendimi bu konuda geliştirdikçe synthesizerlar, çalışma prensipleri, elektronik müzik tarihinin derinliği ve doğası gereği teknoloji geliştiği sürece her zaman evrilicek bir disiplin olması, müziği kariyer olarak düşünmeye başlamamdamda önemli bir rol oynadı.

 

Plak şirketini kurmak ciddi bir atılım. Put Out Records nasıl ortaya çıktı peki? Hangi müzisyenlerle çalışıyorsunuz?

Başlangıcından beri Put Out’un hedefi alternatif müzik sanatçılarına bir platform sağlamaktı çünkü maalesef günümüzde popüler müzik dışında alternatif tarzlarda işler yaparak bir yerlere gelmek ve  kendinizi geçindirmek biraz zor. Hedefimiz, elektronik müzikte gerçekten güzel işler çıkaran ve kendini konvansiyonel plak şirketlerine yakın görmeyen sanatçıların sömürülmeden kendilerini istedikleri gibi ifade edebildiği bir platform sağlamak ve ülkemizdeki kültürü geliştirmek. Üniversitede yaptığım partiler ve gittiğim organizasyonlar sonucu Taycan ile tanıştım bu da uzun bir arkadaşlık ve iş birliğinin başlangıcı oldu. O zaten Put Out adı altında etkinlikler yapmaya başlamıştı sonrasında birlikte Records tarafını kurduk. Put Out 2021 Compilation’da Baban, Ben Lee, Juxies ve İlayda Kayser ile çok keyifli bir çalışmamız olmuştu. Aynı zamanda geçtiğimiz kış Tijana T ile bir etkinlik yapma şansımız oldu. Yakında yeni isimlerle de karşınızda olacağız.

 

Müziğin dışında full time bir iş hayatın var anladığım kadarıyla. Sabahları bir aile şirketinde çalışıp akşamları müziğine dönüyormuşsun. Dengeyi nasıl tutturuyorsun?

Zor olduğu zamanlar oluyor tabii ki. Özellikle hafta içi bir etkinlikte çaldığım zaman veya uzun stüdyo gecelerinden sonra. Maalesef gizli bir formül yok, programlı olmak ve ne zaman dinlenmem gerektiğini bilmek benim için en önemlisi, aksi takdirde her iki iştede verimsiz oluyorum. Zorluklarına rağmen bu tempoda fiziksel olarak çalışabildiğim sürece devam etmek istiyorum çünkü hızlı temponun getirdiği düzen ve disiplini boşken yakalayamıyorum.

 

Kolaborasyon ve birlikte üretme sürecini seviyor gibisin. İleride birlikte çalışmak istediğin isimler var mı?

Tabii ki bir sürü var. Genelde tek çalışmayı tercih etsem de birlikte çalışmak size bir çok şey öğretebiliyor ve farklı bakış açıları katıyor. Kim bilir belki yakında yeni bir kolaborasyon haberi ile karşınıza çıkabilirim.

 

Put Out veya Emir’nin yakında çıkacak işlerine bir teaser verelim istersen. Ufukta neler var?

 Çok yakında benim içinde çok değerli bir proje olan ‘DJ Comeback’ mahlasım altında bir kısaçalar çıkartıyor olacağım. DJ Comeback biraz daha konvansiyonel çizgilerin dışına çıktığım, Leftfield House, Techno, Elektro gibi farklı tarzları harmanladığım bir proje. Aynı zamanda ‘Mirame’ adlı parçada vokalleri üstlenen ve debut projesi olan Pia’yı da  sizlere tanıtmaktan çok mutluyum. Put Out Records üzerinden takipte kalabilirsiniz.

EMİR BİTER, NÂM-I DİĞER DJ COMEBACK’E SORDUK Sayısını Okumaya Devam Et